LOT „Góry Świętokrzyskie”

Atrakcje Gór Świętokrzyskich. Potrafią zaskoczyć na wiele sposobów

Góry Świętokrzyskie to najniższe góry w Polsce, być może właśnie na tym polega ich urok. Można tu spędzić czas na przyjemnej wędrówce w otoczeniu gęstych lasów, albo odkrywać uroki pobliskich miasteczek skrywających wiele atrakcji, które wciąż pozostają poza zainteresowaniem masowej turystyki.

Sposób odkrywania Gór Świętokrzyskich zależy tylko i wyłącznie od waszej kreatywności. Możecie postawić na atrakcje historyczne, jak ruiny zamku w Krzyżtoporze, czy przenieść się w czasie za sprawą okolicznych skansenów i wiosek tematycznych. Małomiasteczkowy klimat zachwyca m.in. w Chęcinach, a to dopiero początek atrakcji! Do zwiedzenia jest przecież cały Świętokrzyski Park Narodowy, Jaskinia Raj z niezwykle rzadkimi perłami jaskiniowymi. Zwiedzania wystarczy wam na weekend, a nawet całe wakacje. 


Atrakcje Gór Świętokrzyskich. Od malowniczych miasteczek po żywe muzea

Góry Świętokrzyskie mają piękną i bardzo długą historię. To w kamieniołomie Zachełmie koło Zagnańska znaleziono ślady najstarszego na świecie czworonoga, tzw. tetrapoda, sprzed 395 milionów lat. Choć jest to najniższe pasmo gór w naszym kraju, uchodzi również za najstarsze. Mało tego, nawet w Europie trudno znaleźć starsze pasma, co dodatkowo dodaje uroku Górom Świętokrzyskim.

W Górach Świętokrzyskich od dawien dawna prężnie rozwijało się osadnictwo. Dzięki temu dziś możemy oglądać kilka ciekawych miejsc. Jedną z nich jest osada neolityczna w Kopcu, w której śmiałkowie mogą się sprawdzić w lepieniu garnków, strzelaniu z łuku, a nawet łowieniu ryb metodami znanymi w epoce kamienia. Kolejnym żywym muzeum jest osada średniowieczna w Hucie Szklanej. Można tu zobaczyć, jak wyglądały realia życia Słowian w XII/XIV wieku.

Przeszłość i współczesność w bardzo ciekawy sposób łączą się w parku Legend w Nowej Słupi. To niesamowite miejsce, w którym ożywają wszystkie opowieści dotyczące regionu, jakie były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie brakuje tam tablic czy stołów multimedialnych, jednak największą atrakcją jest symulator lotu na miotle. Dzięki temu nie da się zapomnieć, że województwo świętokrzyskie to kraina wiedźm.

Skoro o wiedźmach i czarownicach mowa, nie sposób odmówić sobie wędrówki na Łysicę, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, który wchodzi w skład Korony Gór Polski. To właśnie na Łysicy i Łysej Górze mają zbierać się czarownice. Rozpalają tam ogniska i ważą trucizny, którymi później uprzykrzają życie mieszkańcom okolicy. Niewykluczone, że podczas wędrówki napotkacie jedną z nich, o ile nie zdoła do rana odlecieć na swojej miotle.

A co w Górach Świętokrzyskich robić zimą? Dobrym pomysłem będzie jazda na nartach. Szusować można m.in. na stacji narciarskiej Sabat w Krajnie-Zagórzu, w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ale i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami lub snowboardem. Do wyboru są tam dwie trasy o długości 800 i 850 m.


Atrakcje dla dzieci w Górach Świętokrzyskich. Tu będzie się dobrze bawiła cała rodzina

W Górach Świętokrzyskich nie brakuje atrakcji dla dzieci, w których na nudę nie będą narzekali także dorośli. Warto odwiedzić Park Miniatur Świętokrzysko w Chrustach. Na jego terenie znajduje się 20 obiektów w skali 1:20 przedstawiających makiety dobrze znanych budowli w czasach ich świetności. Może to być inspiracja do odwiedzenia konkretnych miejsc regionu.

Punktem obowiązkowym wycieczki z dziećmi, zwłaszcza latem, powinien być jeden z zalewów w regionie. Jednym z nich jest zalew w Sielpi Wielkiej, w którym do dyspozycji odwiedzających jest kąpielisko, można też wypożyczyć rower wodny albo popływać deską typu SUP. Zalew otacza las sosnowy, doskonale nadający się do wędrówek albo uprawiania nordic walkingu.

A co kiedy pogoda nie dopisuje? Wtedy warto spakować strój kąpielowy i ruszyć do Parku Wodnego Perła w Nowinach. Latem działają tu baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Dzieciom spodoba się 93-metrowa zjeżdżalnia. Dorośli będą mogli skorzystać z sauny fińskiej, łaźni parowej czy solnej groty.

Uroczą atrakcją dla całej rodziny będzie także Osiołkowo, czyli niewielkie gospodarstwo, którego najważniejszymi mieszkańcami są osły. W ofercie są spotkania z osiołkami, spacery i jazda na tych wyjątkowo inteligentnych zwierzętach. Kontakt z nimi jest wskazany, bo zwierzęta wręcz uwielbiają głaskanie i drapanie.

Szlaki turystyczne Gór Świętokrzyskich. Poznajcie tutejszą przyrodę maszerując, jadąc rowerem albo podróżując na końskim grzbiecie

Tylko w Świętokrzyskim Parku Narodowym wytyczono 6 szlaków turystycznych o łącznej długości około 33 km. Do tego dostępnych jest aż 10 ścieżek edukacyjnych podobnej długości. Nie da się ukryć, że miłośnicy wędrówek będą mieli w czym wybierać. A przygodę warto zacząć np. na ścieżce „Jeden ze szczytów korony Gór Polski” Święta Katarzyna – Łysica. Do zdobycia jest także Korona Gór Świętokrzyskich.

Rowerzyści mogą za to skorzystać z jednego z 13 szlaków rowerowych. Te mają różną długość i trudność, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród propozycji na krótszą wyprawę jest ścieżka rowerowa Krajno – Podgórze mierząca niespełna 4 km.

W okolicy znajdują się także stajnie i stadniny konne, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą spróbować jazdy na wierzchowcach. Takie możliwości daje np. Ośrodek Turystyki Konnej „Ignacówka” w Mostkach. To dobre miejsce dla początkujących i bardziej zaawansowanych jeźdźców, którzy chcieliby wziąć udział w wycieczce po okolicznych lasach.

Gdzie i co zjeść w Górach Świętokrzyskich?

Jeżeli zastanawiacie się, czego warto spróbować w tej części Polski, to godne polecenia będą na pewno żytniczki, kaszoki i grycoki, czyli popularne dania z dodatkiem kaszy. Po długiej wędrówce na nogi postawi natomiast tutejsza zupa – zalewajka świętokrzyska. 

Lokalnych smaków można spróbować także podczas cyklicznych imprez. Jedną z nich jest Festiwal Smaków Babiego lata organizowany w Ciekotach w gminie Masłów. Regionalne produkty kuszą również podczas Daleszyckiego Jarmarku na św. Michała czy lokalnych dożynek. Dodatkowo w regionie organizowanych jest wiele imprez kulturowych, historycznych, jak Dymarki, Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych czy Święty Krzyż.
 

Noclegi w Górach Świętokrzyskich

Regin pełen jest ciekawych miejsc noclegowych. Bardzo dobrze rozwinięta jest tu zwłaszcza agroturystyka. Pobyt można zarezerwować m.in. w Agroturystyce Tarczuś w Tarczku i Gospodarstwie Agroturystycznym Kuźnia w Nowej Hucie. Ciekawą propozycją dla rodzin będzie Siedlisko Carownica Wellnes&SPA w Lechocie.

Jeżeli planujecie zarezerwować nocleg w hotelu, dobrą propozycją może się okazać trzygwiazdkowy Hotel i Restauracja Paradiso w Suchedniowie albo Magnat Hotel i Restauracja w Mostkach.

Przewiń do góry