LOT nad Bugiem
Galeria zdjęć
Dolina Bugu na wakacje lub weekend. To najczystsze miejsce w Polsce z atrakcjami dla całej rodziny
Czy istnieje bardziej sielankowe miejsce do spędzenia weekendu lub całego urlopu niż Podlasie? To najczystszy i jeden z najbardziej gościnnych regionów Polski. Urokliwą przyrodą zachwyca szczególnie Dolina Bugu.
Podlasie Nadbużańskie potrafi rozkochać w sobie turystów. Zieleń, brak aglomeracji, a do tego harmonijny i sielankowy klimat sprawiają, że jest to miejsce idealne zwłaszcza dla osób, które szukają ucieczki od miejskiego zgiełku. Ale ten spokojny nastrój nie oznacza, że nie ma tu co robić. Wręcz przeciwnie. Ciekawe atrakcje znajdą tu dorośli, jak i dzieci.
Rusz w podróż przez Podlasie Nadbużańskie. Te atrakcje są punktami obowiązkowymi
Podlasie Nadbużańskie można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest Samochodowo-Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny, czyli droga prowadząca przez cerkwie w Siemiatyczach, Mielniku, Grodzisku, Narojkach i wielu innych miejscach. Łączny dystans do pokonania to około 200 km.
Najważniejszym punktem tego szlaku jest święta góra Grabarka. Tutejszy klasztor tętni życiem zwłaszcza 18 i 19 sierpnia, kiedy prawosławni przybywają na święto Przemienienia Pańskiego. To góra usłana krzyżami, które wierni przynoszą jako wyraz trosk, smutku, ale i radości. Wiele osób wierzy, że modląc się na Grabarce, można otrzymać m.in. łaskę zdrowia. To pokłosie epidemii cholery z 1710 roku.
Jednak Dolina Bugu to nie tylko kościoły i cerkwie. Wyjątkowym punktem na mapie regionu jest Drohiczyn, a w zasadzie Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej. To w jego murach można zobaczyć zarówno historyczne, jak i nowoczesne kajaki. Tu teoria spotyka się z praktyką, bo odwiedzający mogą wsiąść do unikatowego symulatora pływania kajakiem, a nawet testować kajaki w specjalnym basenie.
W Drohiczynie znajduje się też miejsce, które powinni odwiedzić fani motoryzacji. Wystawa starych motocykli i Nadbużański Park Kulturowo-Historyczny „Bug pogranicze kultur i religii” to gratka dla fanów jednośladów. Znajduje się tam 50 zabytkowych maszyn z Polski i z innych krajów Europy. Są też wystawy archeologiczna oraz techniki i militariów.
Dolina Bugu z atrakcjami dla dzieci. Można pływać, albo odkrywać
Podlasie Nadbużańskie to bardzo dobry region na krótsze lub dłuższe wyjazdy z dziećmi. Natura, czyste powietrze, a do tego porcja ruchu mogą bardzo dobrze wpłynąć na ich zdrowie i odporność.
Jeżeli szukacie miejsc do aktywnego spędzenia czasu, w okolicy nie brakuje m.in. basenów i pływalni. Te są np. w Mielniku, a w Serpelicach i Drohiczynie znajdują się plaże nad Bugiem. Bardzo dobrym miejscem na spędzenie ciepłego i słonecznego dnia będzie Zalew Łosicki, gdzie oprócz plaży i kąpieliska jest m.in. pływający podest czy ścieżka pieszo-rowerowa.
Dolina Bugu to także idealne miejsce, żeby zacząć lub kontynuować przygodę z jeździectwem. Zajęcia i wycieczki są dostępne m.in. w ofercie stadniny w Nowej Wsi Kosowskiej czy Stajni na Końcu Świata w miejscowości Nurzec-Stacja.
Dzieci mogą aktywnie spędzić czas w parkach linowych znajdujących się w Sarnakach i Wólce Nadbużańskiej. W dni z gorszą pogodą najmłodszych można zabrać na salę zabaw w Siemiatyczach albo do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Drohiczynie.
Wyjątkowym miejscem na mapie regionu jest także Ziołowy Zakątek, czyli wyjątkowa agroturystyka w Grodzisku, w której znajduje się 150 miejsc noclegowych położonych na 20 hektarach terenu. Dorośli będą mogli poznać tam wiele ciekawostek związanych z właściwościami poszczególnych roślin, dzieci natomiast skorzystają z placu zabaw na sianie.
Szlaki turystyczne Doliny Bugu – kajakiem, rowerem albo pieszo
Jeżeli planujecie piesze wędrówki w tym regionie, obierzcie za cel tutejsze wieże widokowe. Znajdują się w Laskowicach, Mielniku i Ogrodnikach. W okolicy nie brakuje też ścieżek edukacyjnych i punktów widokowych.
Spacerując, warto zdobyć Górę Zamkową w Drohiczynie, na której w przeszłości stał ponoć zamek, a dziś nie ma po nim śladu. Ciekawa jest także Góra Zamkowa w Mielniku, z której widać okolicę oraz ruiny kościoła zamkowego. Po samej twierdzy również pozostały tylko wspomnienia, ponieważ drewniana konstrukcja spłonęła w XVII wieku i nie została już odbudowana.
W Drohiczynie, Siemiatyczach i Łosicach można znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego, w tym kajaków, którymi poznacie uroki okolicznej przyrody. Przez cały rok działa wypożyczalnia kajaki24.pl. Kajaki, ale i rowery, można wypożyczać także w firmie Kajaki i rowery „Pod Katedrą” Drohiczyn.
Co i gdzie zjeść w Dolinie Bugu? Stąd nie wyjdziecie głodni
Na Podlasiu nie brakuje miejsc, które serwują miejscową kuchnię, ale co najważniejsze, wykorzystują lokalne produkty. Warto spróbować chłodnika, kiszki czy babki ziemniaczanej. Na waszym talerzu powinny znaleźć się także kartacze wypełnione mięsem, podobne do pyz. Region ten słynie także z lokalnej produkcji. Na pamiątkę warto zabrać m.in. miody, soki, przetwory i wędliny. Spróbujcie też sękacza, czyli tradycyjnego ciasta wypiekanego w specjalnym obrotowym piecu.
Na liście restauracji, które zadbają o kulinarną ucztę są: Folwark Księżnej Anny, restauracja Pensjonat Cezar oraz Oberża Borsuki.
Noclegi w Dolinie Bugu – hotele i agroturystyki
Na liście hoteli wartych uwagi w Dolinie Bugu jest m.in. Hotel Drohicki w Zajęcznikach (z basenem odkrytym), a nieco więcej luksusu zapewnia trzygwiazdkowy Hotel Dwór w Zabużu z ofertą spa&wellnes.
Podlasie słynie jednak z agroturystyki. Jak już wspomnieliśmy, unikatowym miejscem na mapie całego kraju jest tutejszy Ziołowy Zakątek. Ofertę noclegową ma także Folwark Księżnej Anny.
Więcej ciekawostek i porad na temat zwiedzania Doliny Bugu można znaleźć w Centrach Informacji Turystycznej, które znajdują się w Siemiatyczach, Drohiczynie, Korczewie, Zabużu, Mielniku i Korycinach.