LOT Mielno

Atrakcje Mielna i okolic. To nie tylko piękne plaże nad Bałtykiem 

Mielno to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kurortów nad polskim morzem. Życiem tętni przede wszystkim latem, kiedy to chętnie odwiedzają go turyści, zwłaszcza studenci. Choć do Mielna przylgnęła łatka miasta imprezowego, w pobliżu nie brakuje ciekawych atrakcji dla wszystkich grup wiekowych, w tym dla dzieci. 

Dzięki szerokim plażom, licznym atrakcjom oraz rozwiniętej infrastrukturze turystycznej Mielno przyciąga latem tysiące turystów, którzy chcą spędzić wakacje nad Bałtykiem. Warto pamiętać, że miasto i jego okolice kryją wiele ciekawostek. Podczas plażowania można obejrzeć bunkier z II wojny światowej, a w czasie spaceru po mieście – zabytkowy kościół z zachowanymi elementami barokowymi. Do tego dochodzą urokliwe Unieście i Sarbinowo znajdujące się w pobliżu. 

Atrakcje w Mielnie i okolicach 

Plaża w Mielnie należy do szerokich. Jej dużym plusem jest infrastruktura. W pobliżu strzeżonego kąpieliska są toalety, wypożyczalnie leżaków, ale i punkty gastronomiczne, w których można zjeść szybką przekąskę po kąpieli w Bałtyku. 

Ciekawym miejscem do wypoczynku w tym regionie będzie nie tylko morze, także jezioro Jamno o powierzchni około 2,2 tys. ha. Spacer z plaży nad jezioro nie zajmie więcej niż kilkanaście minut. To ciekawa opcja dla aktywnych turystów. Można tu uprawiać żeglarstwo, windsurfing albo wypożyczyć kajak. Latem organizowane są także rejsy wycieczkowe. 

Znacznie spokojniejszym miejscem jest Unieście. Niegdyś była to oddzielna miejscowość, dziś stanowi już część Mielna. Można tu odpocząć od zgiełku charakterystycznego dla pozostałej części miasta. Jego największą atrakcją jest bez wątpienia port rybacki. Na plaży znajdziecie kutry, przy których można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Jeżeli pojawicie się tam wystarczająco wcześnie rano, będziecie mogli kupić ryby z porannego połowu. 

Bałtykiem słynie z latarni morskich. Jedna z nich znajduje się w Gąskach, około 10 km od Mielna. Budowla pochodzi z XIX wieku, a ponieważ mierzy aż 50 m, góruje nad okolicą. Z jej szczytu rozpościera się piękny widok na okolicę.  

Atrakcje dla dzieci w Mielnie i okolicy 

Największą atrakcją dla najmłodszych zawsze będzie możliwość kąpieli w morzu i budowania zamków z piasku. Te będą mogli ozdabiać na wiele sposobów, ponieważ na tutejszych plażach można znaleźć wiele muszelek. Chętni będą mogli udać się także na poszukiwania „złota Bałtyku”, czyli bursztynu. Jeżeli zależy wam na dużych okazach, wybierzcie się na plażę po sztormie. 

W sezonie letnim ciekawą atrakcją dla dzieci może być Park Linowy Tukan. Jego dużą zaletą jest położenie blisko plaży i fakt, że oferuje kilka tras o różnej trudności, dzięki czemu dobrze będą się tam bawić zarówno mniejsze dzieci, jak i dorośli. 

Przygodą dla całej rodziny może być także wizyta w kosmicznym labiryncie, który stworzono w polu kukurydzy. To wyjątkowa gra terenowa, podczas której warto korzystać z telefonu, ponieważ tylko dzięki niemu dostrzeżecie kryjących się w kukurydzy kosmitów. Łączna długość ścieżek to aż 4 km. 

Kiedy w Mielnie i okolicach pada deszcz, warto przemieścić się do Koszalina, gdzie znajduje się papugarnia, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, a przede wszystkim ogromny park wodny ze zjeżdżalniami, basenami odkrytymi i krytymi oraz strefą saun. 

Szlaki turystyczne w Mielnie i okolicach. Wsiądźcie na rowery i odkrywajcie uroki regionu 

Jak już wspomnieliśmy, jezioro Jamno to dobre miejsce do uprawnia sportów wodnych, w tym kajakarstwa. Można nim popłynąć z Unieścia aż na drugi koniec zbiornika znajdujący się w miejscowości Łazy. Niemniej okolice Mielna są bardzo dobrym miejsce przede wszystkim do uprawniania turystyki rowerowej. 

Na jednośladzie lub pieszo można wyruszyć z Mielna aż do Gąsek, jednak lepszą opcją będzie wyprawa trasą Euro Velo 10. To bardzo dobrze przygotowany międzynarodowy szlak rowerowy. Z Mielna prowadzi aż do Rowów. Trasa ta ma długość ponad 100 km i w większości wiedzie nad brzegiem morza. Ciekawą opcją może być także pętla rowerowa dookoła jeziora Jamno. W tym przypadku do przejechania będzie około 35 km. 

Co i gdzie zjeść w Mielnie? Ryba ze smażalni to bałtycki klasyk 

Podobnie jak w wielu innych miejscach nad Bałtykiem, także w Mielnie i jego okolicach podstawą kuchni regionalnej są ryby. Smażalnie można znaleźć w zasadzie w każdym większym mieście, w tym w Mielnie, Unieściu czy Sarbinowie. Ze względu na bliskość jeziora Jamno, w ofercie pojawią się zarówno ryby morskie, jak i słodkowodne. 

Jeżeli szukacie bardziej eleganckich lokali, odwiedźcie Restaurację Dune w Mielnie. W tutejszym menu nie brakuje dań charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej, obecne są także polskie regionalne akcenty. Dodatkowy atut stanowi fakt, że okna lokalu wychodzą na morze. 

Noclegi w Mielnie, Unieściu i Sarbinowie. Oferta jest naprawdę szeroka 

Jak na polskie wybrzeże przystało, w Mielnie, Unieściu, Sarbinowie i okolicach nie można narzekać na brak ofert noclegowych. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kwatery, w których goście wynajmują pojedyncze pokoje. Coraz częściej pojawiają się także apartamenty z własną kuchnią, od lat dużym zainteresowaniem cieszą się domki na wynajem. 

W okolicy nie brakuje także hoteli oferujących bardzo wysoki poziom usług. Nocleg można zarezerwować np. w czterogwiazdkowym Hotelu Unitral Spa w Mielnie albo w trzygwiazdkowym Eden Resort – Hotel i Spa Mielno. Oba te obiekty polecane są w sezonie, zwłaszcza po jego zakończeniu. Właśnie wtedy można poznać prawdziwy urok Bałtyku, z dala od tłumów i bez kolorowych parawanów, którymi w wakacje usłane są całe plaże. 

 

Więcej informacji dotyczących atrakcji i szlaków w tej okolicy można otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej w Mielnie przy ul. Chrobrego 3B. 

Przewiń do góry